TKANINA CZY DZIANINA? - POZNAJ RÓŻNICE

list w: TKANINY BLIŻEJ data:
Tkaniny i dzianiny

Wybierz odpowiedni rodzaj materiału do uszycia swojego projektu. 

Kaszmirowy sweterek, bawełniana bluzka, tiulowa spódnica... Zazwyczaj interesujemy się, z czego uszyta jest kupowana przez nas odzież. Ale czy zdajemy sobie sprawę, JAK została uszyta? Tkanina i dzianina to terminy, które wiele osób postrzega jako synonimy – i tak wyrazy te funkcjonują w języku potocznym. Jednak z punktu widzenia krawca, czy każdej innej osoby związanej z przemysłem włókienniczym, są to dwa, zupełnie odrębne pojęcia. W tym artykule chcielibyśmy raz na zawsze wyjaśnić, na czym polega podstawowa różnica między tymi dwoma materiałami. 

   

   

   

    

   

   

  

   

    

Tkanina i dzianina – różnice 

Najprościej rzecz ujmując, tkanina powstaje poprzez przeplatanie pod kątem prostym dwóch nitek, nazywanych wątkiem i osnową. Do dopełniania materiału kolejnymi warstwami nitki wykorzystuje się zazwyczaj specjalne urządzenie zwane krosnem – niegdyś ręcznym, dziś już często mechanicznym. 

Istnieje kilka różnych rodzajów splotów tkackich. Są to między innymi: 

splot płócienny – z którego, jak sama nazwa wskazuje, powstaje gładkie płótno. Jest to podstawowy splot służący jako baza do innych metod przeplatania; 

splot skośny – tworzy ukośne prążki na materiale, może być jednostronny lub dwustronny; 

splot atłasowy – tworzony przy użyciu większej liczby nitek osnowy, a jego rezultatem jest gładki, miękki i lśniący materiał. 

      

Z kolei dzianina powstaje z jednej tylko nici, której oczka łączymy ze sobą przy użyciu drutów, szydełka czy osnowarki. Tu wyróżniamy zasadniczo dwa rodzaje splotów: 

rządkowy – łączący oczka w rzędy poziome, 

kolumienkowy – łączący oczka w rzędy pionowe. 

        

     

Co możemy uszyć z dzianiny, a co z tkaniny? 

Każdy z tych materiałów wyróżniają pewne cechy charakteru, które sprawiają, że nadają się do konkretnego rodzaju wyrobów krawieckich. Z dzianiny wytwarza się zazwyczaj cieplejsze ubrania i akcesoria: swetry, kardigany, rajstopy, skarpetki, a także odzież sportową. Szydełkowana odzież jest niezwykle wygodna, elastyczna i dopasowująca się do ciała. Zalety tkaniny to z kolei większa wytrzymałość i uniwersalność: wykonuje się z niej zarówno eleganckie i casualowe ubrania, jak i bieliznę, pościele czy obrusy. 

      

  

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień