Metody pielęgnacji tkanin - co oznaczają metki na ubraniach?

list w: TKANINY BLIŻEJ data:

Jak czytać metki na ubraniach?

Aby odzież i inne wyroby tekstylne na długi czas zachowały dobry stan i atrakcyjny wygląd, należy o nie odpowiednio dbać. Informacje na temat zalecanej pielęgnacji zawierają oznaczenia na ubraniach. Metki znajdują się zazwyczaj w tylnej części koszulek, swetrów i innych elementów garderoby. Dzięki nim można upewnić się, jak należy obchodzić się z odzieżą. Kwestia tego, jak prać ubrania jest bardzo ważna, jeśli chcemy pozbyć się plam i zachować przy tym estetyczny wygląd tkaniny. Każdy materiał ma inne wymagania pod względem pielęgnacji, należy więc uważnie przeanalizować oznaczenia metki – zapraszamy do sprawdzenia szczegółów.

Jak czytać symbole umieszczane na metkach odzieżowych?

Pierwszą ważną kwestią jest temperatura, w której zaleca się prać wyroby tekstylne. Aby uzyskać informacje na temat, trzeba wiedzieć, co oznacza metka na ubraniach. Można na niej znaleźć symbol miski określający zalecaną temperaturę wody, która bywa wyrażana w kropkach. Przykładowo – jedwab należy prać w 30°C (1 kropka), bawełnę w 60°C (3 kropki), a len i odzież z poliestru w 40°C (2 kropki). Jeśli zamiast temperatury widnieje symbol dłoni, oznacza to konieczność ręcznego usunięcia zabrudzeń. Pozioma linia umieszczona pod spodem oznaczenia wskazuje, że zaleca się delikatny tryb postępowania z tkaniną. Przekreślona miska to informacja, że danego ubrania nie należy prać.

Na metce może też widnieć kółko, oznaczające możliwość czyszczenia chemicznego (o ile nie jest przekreślone). Wpisana w środek literka P świadczy o tym, że należy zastosować pranie chemiczne, a W – że można czyścić na mokro.

Pozostałe rodzaje oznaczeń na metkach ubrań

Oznaczenie na odzieży w kształcie trójkąta informuje o tym, czy dany artykuł można prać z użyciem wybielacza. Kwadrat wyraża możliwość suszenia ubrań w suszarce, cieniu, poziomej lub pionowej pozycji. Symbol żelazka z kolei wskazuje opcje prasowania: 1 kropka oznacza, że zalecana maksymalna temperatura to 110°C, 2 kropki – 150°C, 3 kropki – 200°C (zalecana w przypadku usuwania zagnieceń z lnu).

Oprócz symboli informujących o tym, jak pielęgnować odzież, na metkach można sprawdzić materiały wykorzystane do produkcji. Oznaczenia zawierają także dane dotyczące miejsca wytworzenia odzieży.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień