Ozdobne cekiny jako forma ponadczasowego błysku

list w: TKANINY BLIŻEJ data:
Materiał w cekiny

Cekiny jako forma ponadczasowego błysku

W starożytności na połyskliwe, dekoracyjne monety na ubraniach mówiono „zecchino”. Były symbolem statusu i bogactwa. Dziś cekiny ozdobne są znacznie lżejsze i łatwiejsze w noszeniu, a tkaniny na metry z naszytymi lśniącymi krążkami mają szeroką gamę zastosowań. Materiał ten ma szczególne miejsce we współczesnej historii mody — jeśli chcesz wiedzieć o nim więcej, zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Tkanina cekinowa a sztuka

Zarówno w starożytności, jak i w czasach współczesnych ten typ odzieży sprawdzał się bezkompromisowo na scenie. Materiał w cekiny na metry był wykorzystywany do tworzenia widowiskowych kreacji prezentowanych na deskach teatru. W XX wieku zdobył sobie szczególne uznanie gwiazd muzyki: tkaniny te stanowiły wizytówkę Elvisa Presleya oraz Michaela Jacksona. Suknie wykonane z nich można zobaczyć również w największych klasykach srebrnego ekranu, np. na zjawiskowej Marlene Dietrich w „Sprawach zagranicznych” czy Julie Christie w filmie „Szampon”. Kreacja tej drugiej była odtwarzana przez wiele ikon mody, w tym Kate Moss, która pozowała w niej dla magazynu „Vogue”.

Materiał w cekiny – blichtr, który nie wychodzi z mody

Domy mody już na początku XX wieku wprowadziły połyskliwą rewolucję również w ubraniach produkowanych na większą skalę. Ozdobna tkanina cekinowa na metry przeszła długą drogę — obecnie drobne krążki znacznie częściej powstają z lekkich tworzyw sztucznych niż z połyskliwej blaszki. Nie muszą być także fastrygowane ręcznie — z powodzeniem można je nanieść również przy użyciu nowoczesnych maszyn do szycia.

Z tego względu połyskliwe, przyciągające wzrok aplikacje nie są wcale zarezerwowane wyłącznie dla gwiazd sztuki. Z powodzeniem sprawdzą się również w garderobie. Materiał z cekinami na metry można wykorzystać do stworzenia widowiskowych sukienek — zarówno na oficjalne wyjścia wieczorowe, jak i na imprezę. Wstawki z takiej tkaniny z powodzeniem mogą sprawdzić się nie tylko w damskich, lecz także męskich stylizacjach. Wykorzystaj je w swoich projektach – u nas zamówisz materiał w cekiny na metry w wielu ciekawych wzorach i kolorach!

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień