KODURA - TKANINA DO ZADAŃ SPECJALNYCH

person Dodano przez: Redakcja Milanex list w: TKANINY DEKORACYJNE data:

Zalety i zastosowanie tkaniny wodoodpornej, której nie straszna jest żadna pogoda. 

Kodura to wodoodporna tkanina, którą możecie znać pod innymi nazwami np. jako ortalion lub tkanina parasolowa. W zależności od nazwy jaką użyjemy, materiał może nam się kojarzyć z tkaniną techniczną lub odzieżową, mimo to w dalszym ciągu jest to ten sam materiał, którego zastosowanie jest bardzo uniwersalne.

Kodura sprawdzi się w sytuacjach gdy zależy nam na materiale, który nie przepuszcza wody, wiatru czy promieni słonecznych. Kodura swoje właściwości zawdzięcza technice w jakiej została wykonana. Materiał jest grubo utkany z wysokiej jakości syntetycznej przędzy poliestrowej. Materiał z zewnętrznej strony ma lekko chropowatą strukturę, natomiast od wewnętrznej strony powleczony jest warstwą polivhlorku winylu czyli tzw. tworzywem PCV. To wszystko składa się na zalety tej tkaniny jakimi są:

Wodoodporność - Materiał nie przepuszcza wody przez swoją strukturę. Podczas szycia należy jednak pamiętać o odpowiednim dla wodoodpornych produktów klejonym szwie, który jest kluczowy do zapewnienia tej właściwości. 

Wytrzymałość - Materiał, pomimo lekkości jest jednocześnie wyjątkowo mocny i wytrzymały. Nie kurczy się i nie rozciąga. Powłoka PCV sprawia, że materiał nie strzępi się i nie przerywa, a dodatkowo jest odporny na różne warunki atmosferyczne, dzięki czemu kodura jest całoroczną tkaniną zewnętrzną. 

Wiatroszczelność - Dzięki gęstemu splotowi wykonanemu z włókien syntetycznych, materiał doskonale ochroni przed porywami wiatru.

Zaciemnienie -  materiał hamuje przepuszczanie promieni UV, a jeśli wybierzemy wersję podgumowaną otrzymamy 100% tkaninę zaciemniającą, która zapewni nie tylko cień, ale także zupełne przyciemnienie pomieszczenia, nawet w środku słonecznego dnia.

Utrzymanie struktury - Materiał mimo różnych warunków atmosferycznych nie straci swojej sztywności, nie będzie się rozciągał ani się nie skurczy.

Łatwa pielęgnacja - Materiał jest łatwo zmywalny i szybkoschnący. Wystarczy spłukać go wodą, a w przypadku mocnego zabrudzenia przetrzeć wilgotną ścierką z użyciem mydła lub łagodnego detergentu.

Jak widać właściwości kodury pozwalają zastosować ją w wielu branżach zarówno w odzieżowej jak i w technicznych. Materiał wykorzystamy na części garderoby takie jak: kurtki i płaszcze przeciwdeszczowe, torby i plecaki. Uszyjemy z niego dekoracyjne, ale i funkcjonalne dodatki do ogrodu jak poduszki, zasłony, obrusy oraz moskitiery i parasole. Z kodury wykonamy również zadaszenia, pokrowce, namioty, legowiska dla zwierząt, a także banery reklamowe.

Tkanina łatwo poddaje się drukowi dlatego poza całą gamą gładkich wariantów kolorystycznych coraz częściej można spotkać wzorzyste wersje, które pozwolą nam nie tylko skorzystać z właściwości tej tkaniny, ale również zadbać o bardziej spersonalizowane projekty oraz zwyczajnie "cieszyć nasze oko" :) 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień