Historia jedwabiu - jak powstaje?

list w: HISTORIA TKANIN data:
Jedwab

Jedwab - najbardziej luksusowa tkanina na świecie. Poznaj jego historię.

Należy do najbardziej luksusowych tkanin na świecie. Od wieków stanowi symbol statusu i dobrego gustu. Kiedyś kojarzył się głównie z garderobą możnych i władców, a dziś ma swoje wyjątkowe miejsce w kolekcjach największych projektantów mody. Materiałem, który można opisać w ten sposób, jest oczywiście jedwab — właściwości, zastosowanie, sposoby produkcji oraz historię tej wyjątkowej tkaniny poznasz w niniejszym artykule.

Starożytne Chiny i Jedwabny Szlak – dumne początki produkcji jedwabiu

Legenda głosi, że pierwszą osobą zachwyconą delikatnymi nitkami była cesarzowa Hsi Ling Shih, której kokon jedwabnika wpadł do filiżanki herbaty pitej na świeżym powietrzu. Podobno to właśnie chińska monarchini zafascynowała się blaskiem, subtelnością i wyjątkową trwałością włókien i postanowiła zlecić produkcję pierwszej połaci tkaniny. Jeśli zastanawiasz się, jak powstaje jedwab, odpowiedzią jest właśnie ta historia – jest tkany z nitek z naturalnych kokonów motyli.

Nienaganny wygląd, wytrzymałość oraz połysk sprawił, że materiał szybko został owiany legendami również na zachodzie i stał się jednym z głównych towarów eksportowych w Cesarstwie Chińskim. Od niego swoją nazwę wziął Jedwabny Szlak – jedna z najważniejszych dróg przewozu dóbr do Europy.

Jedwab w dzisiejszym świecie mody

We współczesnych czasach nie ma już mowy o luksusach rezerwowanych dla monarchów. Jednak jedwab ze względu na zastosowanie i właściwości przetrwał do dziś i pojawia się w kreacjach wszystkich topowych domów mody. Delikatny połysk, odporność na rozciąganie i rozerwanie, a także bajkowa wręcz lekkość sprawia, że w XX w. wiele gwiazd miało go w swojej garderobie. Świetnymi przykładami są Grace Kelly oraz Nina Simone, które często pokazywały się w jedwabnych apaszkach.

Produkcja jedwabiu wzbudza jednak kontrowersje, głównie ze względu na jej dewastujący wpływ na populację jedwabników — czyli motyli nocnych. Eksperci starają się jednak znajdować jak najbardziej zrównoważone i humanitarne metody na wytwarzanie materiału bez narażania gatunku na wyginięcie.

Powiązane wpisy

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień