HISTORIA LNIANEJ TKANINY

person Dodano przez: Redakcja Milanex list w: HISTORIA TKANIN data:

Poznaj historię lnu, który towarzyszył ludzkości od początków istnienia cywilizacji.

Historia używania lnu w przemyśle tekstylnym sięga zamierzchłych czasów. Tkaniny wykonane z lnu są znane ludzkości od wielu tysięcy lat, a dokładniej, od około 7500 roku p.n.e. Zanim jednak powstała lniana tkanina, len wykorzystywano początkowo do produkcji sznurka lub w jeszcze prostszej formie surowych włókien, które służyły jako grube nici do zszywania ze sobą kawałków skór.

Według dostępnych danych, pierwsze lniane tkaniny były wytwarzane w starożytnym Egipcie już w XXVII-XXIII wieku p.n.e. i miały formę cienkiego, przewiewnego materiału o przejrzystej strukturze. Len dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu, posiada wspaniałe właściwości termoizolacyjne. Poprzez luźny, płócienny splot, len jest niezwykle przewiewny i pozwala naszej skórze oddychać dając komfort w upalne dni, a dodatkowo włókna lnu chłoną wilgoć. Z tego względu, w antyku, wkrótce zaczęto wytwarzać z niego różnego rodzaju lniane płótna. Te delikatne i najczystsze, przeznaczone były do dekorowania wnętrz świątyń, a także wykonywano z nich ubrania dla kapłanów i władców. Tego typu tkanina była uważana za wyznacznik luksusu i bogactwa, dlatego stanowiła również cenną walutę. Wraz z rozwojem włókiennictwa i odpowiednich technik, z lnu zaczęto wytwarzać tkaniny o różnym przeznaczeniu.

Wraz z rozwojem włókiennictwa i odpowiednich technik, z lnu zaczęto wytwarzać tkaniny o różnym przeznaczeniu. Ta rewolucja rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy to opracowano technologię przędzenia włókna lnianego na mokro, która pozwoliła uzyskać tak zwaną przędzę mikroprzędną. Dzięki temu procesowi możliwe stało się tworzenie jeszcze delikatniejszych tkanin lnianych, a zarazem cechujących się wysokimi walorami estetycznymi. Co więcej, tego rodzaju płótna są niezwykle miłe w dotyku, a ubrania z nich wykonane dobrze się nosi i są miłe dla ciała.

Obecnie len wykorzystujemy zarówno w branży odzieżowej jak i tekstylnej. Z lnu szyje się wysokogatunkowe obrusy, zasłony czy pościel, a także koszule, spodnie czy zwiewne, letnie sukienki. Wszystko zależy od rodzaju wybranego lnu i splotu, który wybierzemy, gdyż len występuje zarówno w formie grubszych płócien jak i delikatnych mgiełek. Niezależnie od tego jaką wersję lnianej tkaniny wybierzemy, możemy mieć pewność co do jej trwałości. Nawet te delikatne rodzaje lnu są niezwykle odpornymi tkaninami, które nie dość, że będą nam służyć przez długie lata, to wraz z upływem czasu staną się jeszcze bardziej atrakcyjne gdyż len jest tkaniną, która pod wpływem czasu szlachetnieje, stając się jeszcze mocniejszą i bardziej miękką tkaniną, którą warto mieć w swoim domu.

Ciekawostki historyczne związane z tkaniną lnianą:

Lniane płótno zostało wykorzystane do mumifikacji zwłok faraona Tutankhamuna. W tym celu zużyto aż 1000 metrów niezwykle delikatnej odmiany lnianej tkaniny. Co więcej, z lnu wykonany jest także słynny Całun Turyński, który jest ręcznie utkanym płótnem o wymiarach: 441 cm wysokości 113 cm.

W tej samej kategorii

Powiązane wpisy

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień