
Filtruj według
Kategorie
Kategorie
Przeznaczenie
Przeznaczenie
Wzór
Wzór
Kolor
Kolor
Skład
Skład
Szerokość
Szerokość
Gramatura [m2]
Gramatura [m2]
Cena
Cena
-
29,00 zł - 196,00 zł
TKANINY ODZIEŻOWE
TKANINY DEKORACYJNE
BLOG
FILC - STWÓRZ WYJĄTKOWE DEKORACJE ŚWIĄTECZNE
Poznaj pomysły na wykorzystanie filcu przy świątecznym przystrajaniu domu.
Read MoreWISKOZA - BALANS MIĘDZY NATURĄ A TECHNOLOGIĄ
Poznaj zalety wiskozy - idealnej tkaniny na cieplejsze dni.
Read MoreKODURA - TKANINA DO ZADAŃ SPECJALNYCH
Zalety i zastosowanie tkaniny wodoodpornej, której nie straszna jest żadna pogoda.
Read MoreWIOSENNE STYLIZACJE Z TKANINY WISKOZOWEJ
Odśwież swoją garderobę na wiosnę przy pomocy wiskozy.
Read MoreBLACKOUT - SPOSÓB NA UPAŁY W TWOIM DOMU
Poznaj zalety zaciemniającej tkaniny dekoracyjnej.
Read MoreSTYL BOHO - NATURALNOŚĆ W TWOIM DOMU
Sprawdź jak dobrać tkaniny i dodatki do urządzenia modnego wnętrza.
Read MoreJUTA - DROGA DO EKO STYLU
Bądź eko i postaw na jutę - modny dodatek dekoracyjny o szerokim zastosowaniu.
Read MoreODKRYJ MOC NATURALNEJ BAWEŁNY
Dowiedz się więcej o powstawaniu bawełny i poznaj jej niocenione zalety.
Read MorePOLIESTER - MIEĆ CZY NIE MIEĆ?
Poznaj wady i zalety najpopularniejszej syntetycznej tkaniny.
Read MoreNajczęściej Kupowane
HISTORIA LNIANEJ TKANINY
.png)
Poznaj historię lnu, który towarzyszył ludzkości od początków istnienia cywilizacji.
Historia używania lnu w przemyśle tekstylnym sięga zamierzchłych czasów. Tkaniny wykonane z lnu są znane ludzkości od wielu tysięcy lat, a dokładniej, od około 7500 roku p.n.e. Zanim jednak powstała lniana tkanina, len wykorzystywano początkowo do produkcji sznurka lub w jeszcze prostszej formie surowych włókien, które służyły jako grube nici do zszywania ze sobą kawałków skór.
Według dostępnych danych, pierwsze lniane tkaniny były wytwarzane w starożytnym Egipcie już w XXVII-XXIII wieku p.n.e. i miały formę cienkiego, przewiewnego materiału o przejrzystej strukturze. Len dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu, posiada wspaniałe właściwości termoizolacyjne. Poprzez luźny, płócienny splot, len jest niezwykle przewiewny i pozwala naszej skórze oddychać dając komfort w upalne dni, a dodatkowo włókna lnu chłoną wilgoć. Z tego względu, w antyku, wkrótce zaczęto wytwarzać z niego różnego rodzaju lniane płótna. Te delikatne i najczystsze, przeznaczone były do dekorowania wnętrz świątyń, a także wykonywano z nich ubrania dla kapłanów i władców. Tego typu tkanina była uważana za wyznacznik luksusu i bogactwa, dlatego stanowiła również cenną walutę. Wraz z rozwojem włókiennictwa i odpowiednich technik, z lnu zaczęto wytwarzać tkaniny o różnym przeznaczeniu.
Wraz z rozwojem włókiennictwa i odpowiednich technik, z lnu zaczęto wytwarzać tkaniny o różnym przeznaczeniu. Ta rewolucja rozpoczęła się w XIX wieku, kiedy to opracowano technologię przędzenia włókna lnianego na mokro, która pozwoliła uzyskać tak zwaną przędzę mikroprzędną. Dzięki temu procesowi możliwe stało się tworzenie jeszcze delikatniejszych tkanin lnianych, a zarazem cechujących się wysokimi walorami estetycznymi. Co więcej, tego rodzaju płótna są niezwykle miłe w dotyku, a ubrania z nich wykonane dobrze się nosi i są miłe dla ciała.
Obecnie len wykorzystujemy zarówno w branży odzieżowej jak i tekstylnej. Z lnu szyje się wysokogatunkowe obrusy, zasłony czy pościel, a także koszule, spodnie czy zwiewne, letnie sukienki. Wszystko zależy od rodzaju wybranego lnu i splotu, który wybierzemy, gdyż len występuje zarówno w formie grubszych płócien jak i delikatnych mgiełek. Niezależnie od tego jaką wersję lnianej tkaniny wybierzemy, możemy mieć pewność co do jej trwałości. Nawet te delikatne rodzaje lnu są niezwykle odpornymi tkaninami, które nie dość, że będą nam służyć przez długie lata, to wraz z upływem czasu staną się jeszcze bardziej atrakcyjne gdyż len jest tkaniną, która pod wpływem czasu szlachetnieje, stając się jeszcze mocniejszą i bardziej miękką tkaniną, którą warto mieć w swoim domu.
Ciekawostki historyczne związane z tkaniną lnianą:
Lniane płótno zostało wykorzystane do mumifikacji zwłok faraona Tutankhamuna. W tym celu zużyto aż 1000 metrów niezwykle delikatnej odmiany lnianej tkaniny. Co więcej, z lnu wykonany jest także słynny Całun Turyński, który jest ręcznie utkanym płótnem o wymiarach: 441 cm wysokości 113 cm.