HISTORIA BAWEŁNY

list w: HISTORIA TKANIN data:
Bawełna

Poznaj historię wykorzystywania bawełny od starożytności do czasów współczensych.

To miękkie włókno otacza nas z niemal każdej strony: znajdziemy je w odzieży, bieliźnie i pościeli; na jego bazie przygotowuje się opatrunki medyczne, kosmetyki, a nawet oleje spożywcze. Co wiemy o jego produkcji? Kto pierwszy odkrył, że małą, włochatą kuleczkę można przetworzyć na przędzę?

Pierwsze spotkania z bawełną

Nie wiadomo dokładnie, jak daleko sięga historia jej uprawy i której cywilizacji zawdzięczamy odkrycie bawełny. Większość źródeł historycznych wskazuje na piąte lub szóste tysiąclecie p.n.e. i obszar kontynentu amerykańskiego: Ludność Peru oraz Meksyku. W podobnym czasie jej uprawą i tkaniem miała się trudnić cywilizacja doliny Indusu (czyli współczesne obszary Pakistanu, Indii i Afganistanu). W V wieku p.n.e. włókno pojawia się już w źródłach pisanych. Wiedza o uprawie dotarła do Europy dopiero w średniowieczu: przy okazji arabskiego podboju Hiszpanii w VIII wieku. Od tego czasu tkanina stała się obiektem handlu pośród krajów Starego Kontynentu, którym znane było już także narzędzie kołowrotka oraz najważniejsze sposoby wytwarzania tego materiału. W okresie renesansu i oświecenia istniało już duże zapotrzebowanie na miękkie włókno, które sprowadzane było z Indii i innych azjatyckich krajów.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Tkanina bawełniana dzisiaj

Od samego początku nowo odkryte włókno wykorzystywano do tkania tekstyliów: okazało się bowiem dużo milsze w dotyku i łatwiejsze do pozyskania niż popularna wówczas wełna. Już w czasach starożytnych ceniono jego wyjątkową urodę, a i w kolejnych wiekach bawełna zyskiwała popularność jako stosunkowo niedroga i łatwa do obróbki tkanina Dziś jej największe uprawy znajdują się ciągle na terenie Azji: Chin i Indii, które odpowiadają za niemal połowę całkowitej. W Europie niekwestionowanym liderem jest Grecja, ze względu na korzystny dla tej rośliny klimat panujący w helleńskiej krainie. Warto wiedzieć, że Unia Europejska już od lat 80. prowadzi wspólną politykę w zakresie uprawy bawełny, ustanawiając odpowiednie regulacje prawne.

Powiązane wpisy

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień