POLIESTER - MIEĆ CZY NIE MIEĆ?

person Dodano przez: Redakcja Milanex list w: TKANINY BLIŻEJ data:

Poznaj wady i zalety najpopularniejszej syntetycznej tkaniny.

Poliester jest materiałem okrytym niechlubną sławą. Nie będzie niczym zaskakującym jeśli okaże się, że większość ludzi na samo słowo - Poliester, myśli sobie: "O Nie!". Nie ma w tym nic dziwnego, nie od dziś wiadomo, że do produkcji poliestru wykorzystywane są składowe ropy naftowej, a sam materiał to połączone ze sobą włókna syntetyczne, które powstały podczas złożonych obróbek chemicznych, a główną składową tego materiału jest politereftalan etylenu czyli tzw PET, wykorzystywany także do produkcji plastikowych butelek. 

To sprawiło, że dziś staramy się unikać w naszych szafach ubrań wykonanych z poliestru, ale nie zawsze tak było. W latach 60-tych i 70-tych poliester był cenionym, modnym i nowoczesnym materiałem, który uznawano za technologiczne osiągnięcie w branży tekstylnej. Tania tkanina, która potrafiła imitować zarówno jedwab jak i wełnę była doceniania za swoje wyjątkowe właściwości, które nie zmieniły się do dziś, a są to:

Sprężystość - materiał nie odkształca się, nie rozciąga i co najważniejsze- nie wymaga prasowania. 

Łatwość w utrzymaniu - poliester jest odporny na zabrudzenia. Łatwo się czyści, nie kurczy się w praniu i szybko schnie. 

Barwienie - materiał łatwo się barwi, dzięki czemu można uzyskać intensywne kolory, które mimo wielokrotnego prania, nie tracą swojego nasycenia i nie blakną. 

Odporność - materiał w porównaniu do naturalnych tkanin jest odporny na pleśń, grzyby czy mole, jest wytrzymały i trwały.

Niska higroskopijność - materiał nie wchłania wody

Lekkość - materiał jest wyjątkowo lekki i nawet gruba odzież sportowa będzie miała niepozorną wagę. 

Cena - poliester jest zdecydowanie niskobudżetowym materiałem

Poliester posiada też wady, ma niską przepuszczalność materiału, elektryzuje się a w kontakcie z ciałem bywa nieprzyjemny. Dlatego należy użytkować go z głową, aby zamiast odczuwalnego dyskomfortu podczas noszenia bluzki o składzie 100% poliester, wydobyć z niego to, co najlepsze. 

Poliester sprawdzi się zatem tam, gdzie techniczne właściwości tego materiału będą atutem:

Odzież robocza i fartuchy - wysoka wytrzymałość ubioru i łatwa spiralność

Odzież sportowa - wysokie odprowadzanie wilgoci i lekkość

Elementy dekoracyjne -  łatwe w utrzymaniu i nie mnące się

Podczas zakupu tkanin poliestrowych warto się skupić na przeznaczeniu materiału tak, aby wykorzystać jego zalety i w pełni cieszyć się z gotowego produktu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień