WISKOZA - BALANS MIĘDZY NATURĄ A TECHNOLOGIĄ

person Dodano przez: Redakcja Milanex list w: TKANINY ODZIEŻOWE data:

Poznaj zalety wiskozy - idealnej tkaniny na cieplejsze dni.

Wiskoza jest godną uwagi tkaniną, którą dzięki swoim właściwościom warto mieć w swojej szafie. Wiskoza jest jedynym materiałem, który balansuje między wyrobami z naturalnej przędzy, a technologicznie wytwarzanymi włóknami. Jak to możliwe? To dzięki naturalnemu surowcowi, z którego wytworzone są włókna i specjalnej obróbce technicznej, która sprawia, że tkanina jest zaliczana do grupy materiałów sztucznych. Surowiec, z którego powstaje tkanina, uzyskuje się z celulozy masy drzewnej, która najczęściej pozyskiwana jest z takich drzew jak buk, sosna oraz świerk. Podczas technicznej obróbki celulozy powstaje przędza. Niewątpliwym atutem tych zabiegów jest możliwość wyprodukowania zróżnicowanej przędzy, która swoim wyglądem może być zbliżona do lekkiej, zwiewnej tkaniny lub gęstej dzianiny o matowej powierzchni. Dodatkowo dzięki odpowiedniemu wykończeniu tkanina wiskozowa może być również śliska i delikatna.

Wiskoza to tkanina o wielu zaletach –  przede wszystkim cechuje ją higroskopijność  i wysoka przepuszczalność powietrza co sprawia, że jest to doskonały materiał na ubrania w cieplejsze dni. Tkanina dobrze łączy się z innymi włóknami sprawiając, że materiał staje się bardziej miękki, oddychający i przewiewny. Dodatkowym atutem wiskozy jest jej łatwe barwienie się , co pozwala uzyskać efekt wielu nasyconych wzorów, które są trwałe i nie płowieją. 

Wiskoza, jak każda tkanina mimo swoich zalet posiada też wady. Tkanina ma niską sprężystość przez co łatwo się gniecie i jest podatna na kurczenie się w zbyt ciepłej wodzie, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i praniu wiskozowych ubrań w niskiej temperaturze. 

Na co nadaje się wiskoza?

Wiskoza dzięki cechom przypisywanym naturalnym tkaninom, będzie świetnym wyborem na wiosenne i letnie sukienki, bluzki i koszule, które będą przewiewne i delikatnie ochłodzą ciało. Ta oddychająca i chłonąca wilgoć tkanina sprawdzi się także w roli podszewki.

Ten delikatny materiał sprawdzi się w każdej stylizacji, tkanina nie tylko dobrze się układa, ale i dobrze się ją nosi.  To pokazuje, że wiskoza chociaż zaliczana do grupy sztucznych tkanin jest materiałem o dobrej jakości, który warto mieć w swojej garderobie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień