JUTA - DROGA DO EKO STYLU

person Dodano przez: Redakcja Milanex list w: TKANINY DEKORACYJNE data:

Bądź eko i postaw na jutę - modny dodatek dekoracyjny o szerokim zastosowaniu. 

Juta, znana w przemyśle od wieków przechodzi obecnie prawdziwy renesans. Moda na naturalne dodatki i coraz większa świadomość ochrony środowiska sprawiała, że juta stała się docenianym i pożądanym materiałem.

Jutą nazywamy włókna wytwarzane z łodyg drzewa o nazwie Corchorus, uprawia się je w krajach o gorącym i wilgotnym klimacie jak Chiny i Pakistan. Najważniejszymi cechami juty jest wytrzymałość, odporność na rozciąganie i wysoka cyrkulacja powietrza uzyskana przez utkanie juty luźnym splotem. Juta jako naturalna tkanina wykonana z roślinnych włókien jest materiałem w pełni biodegradowalnym i bezpiecznym dla środowiska, dodatkowo ten przyjazny naturze surowiec, daje duże możliwości recyklingowe. Naturalna barwa juty to beż zbliżony odcieniem do koloru siana, dlatego wykonane z niej dekoracje i dodatki dobrze podkreślają wnętrze o stonowanej kolorystyce w stylu rustykalnym lub boho.

Juta jest materiałem, który świetnie łączy się z naturalnymi dodatkami jak drewno, wyroby wiklinowe, makramy, koronki i roślinność. W dekoracji wnętrz wykorzystamy ją na osłonięcie donic, dywany i bieżniki, ozdobne zasłony i poduszki. a także na kosze i torby, w których skryjemy różne domowe przedmioty. Juta to również praktyczny materiał do przechowywania. Uszyjemy z niej worki do przetrzymywania żywności, modne torby na zakupy i na co dzień oraz mniejsze woreczki na drobiazgi.

Juta jest materiałem, który łatwo poddaje się barwieniu, dlatego poza naturalną odsłoną występuje także w szerokiej gamie kolorystycznej, co dodatkowo można wykorzystać przy rożnego rodzaju dekoracjach np. w florystyce oraz jako wstążki i woreczki prezentowe.

Juta jest wdzięcznym, naturalnym materiałem o szerokim zastosowaniu. Jego niska cena sprawia, że coraz częściej jest używany jako dodatek dekoracyjny podczas bankietów i ślubów w rustykalnym stylu. Dodatki uszyte z juty nie zrujnują naszego domowego budżetu, a dzięki swojej naturalności mogą nam służyć długie lata gdyż juta podobnie jak len, szlachetnieje wraz z upływem czasu, który wydobywa wszystkie walory tego niepozornego materiału.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień