DEKATYZACJA TKANIN - PORADY DLA SZYJĄCYCH

list w: TKANINY BLIŻEJ data:
Dekatyzacja tkanin

Dowiedz się czym jest dekatyzacja i jak przygotować tkaninę przed szyciem. 

Właściwości fizyczne włókien, z których produkowane są tkaniny, bezpośrednio przekładają się na to, w jaki sposób poszczególne materiały odzieżowe zachowują się podczas obróbki oraz – kiedy już przyjmą postać gotowego wyrobu podczas użytkowania. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednie przygotowanie materiału, z którego powstanie nasza kreacja i poddanie tkaniny dekatyzacji jeszcze przed rozkrojeniem.

Czym jest dekatyzacja i w jakim celu się ją stosuje?

Jednym z kluczowych czynników wpływających na to, czy realizowany przez nas projekt zakończy się sukcesem i zamieni w dopasowany elegancki żakiet, zwiewną sukienkę czy modne spodnie, jest kurczliwość włókien pod wpływem działania wysokiej temperatury oraz wilgoci. Różne włókna charakteryzują się różną kurczliwością, jednak te pochodzenia naturalnego i sztucznego m.in. len, wełna, bawełna oraz wiskoza są w tym przypadku bardziej podatne na zbieganie się od włókien syntetycznych takich jak poliester, elastan lub akryl. Z tego powodu, zanim przystąpimy do rozkrojenia tkaniny i szycia, musimy poddać nasz kupon dekatyzacji – najlepiej nie sugerując się tym, które włókna przeważają w składzie. Unikniemy w ten sposób przykrych niespodzianek. Proces ten jest niczym innym, jak celowym działaniem na materiał temperaturą oraz wodą lub parą wodną, dzięki czemu ulega on wykurczeniu oraz stabilizacji. W rezultacie podczas rozprasowywania szwów nie zostaniemy niemile zaskoczeni zmieniającym się nagle kształtem wykrojonych elementów, a gotowa odzież nie zbiegnie się w pierwszym praniu.

W jaki sposób dekatyzować tkaniny

Dekatyzacja wbrew pozorom nie należy do zabiegów trudnych do wykonania, zaś metodą, która daje najlepsze rezultaty jest... wypranie kuponu w temperaturze około 40 stopni Celsjusza, a następnie jego wyprasowanie. Zanim wrzucimy tkaninę do pralki warto zabezpieczyć jej brzegi przed wystrzępieniem, na przykład na owerloku lub za pomocą ściegu zygzakowego. Dobrym pomysłem jest dodanie do wodnej kąpieli płynu zmiękczającego, który wyeliminuje nieprzyjemne zjawisko elektryzowania się tkaniny. Dodatek środka piorącego nie jest konieczny, jednak jego obecność sprawi, że z materiału usunięte zostaną pozostałe po produkcji i barwieniu chemikalia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień